Kas ka sel aastal tuleb EBA’l karta õhtujuhti, kellel taskud õelaid nalju täis?

Küsisin Mari-Leenult EBA’ga seoses mõned küsimused, mille vastuseid oli mul huvitav lugeda ning loodetavasti on teilgi!

Ma tean jah, et ma olen ise postituste osas viimasel ajal olnud laisem kui kartulikott, aga ma üritan end kokku võtta ja õhtul enda lubatud mõtted seoses osalemisega lõpuks kirja panna.

Kuidas saab sel aastal olema lahendatud õhtujuhtimine, et üritus oleks meelelahutuslik, aga ei paneks kedagi end kehvasti tundma (võttes arvesse, et eelnevatel aastatel on osalejate sõnul trooninud pigem torkavad ja negatiivse alatooniga naljad blogijate suunas)?

Mulle ei ole kunagi meeldinud avalikustada enne üritust mingeid suuri plaane, sest viimase sekundini võib alati midagi muutuda.

Näiteks on mul juhtunud õhtujuhi ja koha vahetus vaid loetud päevad enne üritust. Eelmisel aastal oleks Õhtulehe otseülekanne peaaegu ära jäänud… Seega, ma ei taha välja reklaamida, kuidas kõik olema saab, aga saan öelda, et sel aastal kedagi „piinapinki“ ei panda. Õhtujuhti otseselt auhindade jagamisel ei olegi. Suurem osa tekstist tuleb kõlaritest nagu ka eelmisel aastal.

Need blogijad, kes soovivad oma lugejaid tänada, mõne sõna kohapeal öelda, selleks on loomulikult võimalus. Lisaks muidugi Meet & Greet, mis annab positiivses ja turvalises keskkonnas lobisemise võimaluse.

Mille poolest usud, et tänavune EBA saab olema eelnevatest parem?

Tänavusel EBAl olen kuulda võtnud kriitikuid, tänu millele on 2019. blogiauhindade jagamisse muuhulgas kaasatud oma ala spetsialistidest koosnev žürii. Oleme markeerinud, et üritusel osalevad vaid blogid – kirjutatud ajaveebid. Paneme seega varasemast suurema rõhu blogimaailma sisulisele poolele – tunnustame neid, kes tõesti hästi kirjutavad. Kutsume blogipidajaid (soovi korral) osalema Meet & Greet paneelis, kus publik neile küsimusi esitada ja blogijaid paremini tundma õppida saab.

EBA kui ürituse korraldamine on väga töömahukas – olen seda viis aastat oma vabast ajast tasuta korraldanud, et Eesti blogijatel oleks võimalus ühe katuse all kohtuda, kõigi individuaalseid ja ühiseid edusamme tähistada ning väärilist tunnustust saada. Ma ei varjagi, et sel aastal on motivatsioon olnud üsna all, sest blogijad on eelmistel aastatel olnud üsna vaenulikult meelestatud, aga ma usun, et tänavu saab EBA uue hingamise. Sellel on ainult üks põhjus: mul on Mirjam.

Ausalt, ma olin eelmisel suvel, kui ta õla alla lubas panna, jumala kindel, et ta trollib mind, aga tegelikult on ta terve aja taustal tiksunud ja mul on tänu temale kindlam tunne EBAt teha. Lisaks nõustus ta juhtima Meet & Greet paneeli, mis minu meelest mitte kellelegi teisele ei sobikski juhtida. Seda peab tegema keegi, kes teab blogimisest kõike, kes tunneb blogijaid, kes on blogijate meelest samuti äge.

Kas Sulle tundub, et Meelise sõnavõtud saboteerivad kohati tööd, mille oled EBA osas ära teinud?

Ma ei ole kunagi Meelist hurjutanud, et issand, mis sa nüüd ütlesid. Seega – minu jaoks ei ole. Olen tal palunud pigem mitte isiklikult võtta. Ta haavub väga kui keegi minu suunas kriitikanooli pillub ja võtab seda isikliku rünnakuna. Ta ei ole nagu mina, et hingab sisse ja välja ja unustatud.

Meelis ei ole kunagi EBA korraldustiimis olnud ega mingisuguseid erilisi sõnavõtte teinud – peale selle ühe äpardunud blogipostituse ilublogijate kohta. Mõte postituse taga oli süütu lõõpimine massimoe-stiilivalikute kallal, aga püüdes seda musta huumoriga vürtsitada, keeras Meelis vindi üle ja mõjus hoopis taktitundetult ja solvavalt. Meelise eesmärk ei ole olnud tervet punti blogimaastiku tegijamaid naisi solvata – meie jaoks on see ilmselge. Aga see ei tähenda, et meil täna kahju poleks, et see postitus üleüldse ilmus. Kõik ilublogijad on auhindade jagamisele enam kui teretulnud. On alati olnud.

Miks ei ole žürii avalik, kuigi mõnele blogijale on see nimekiri väidetavalt saadetud? Kas selle asemel, et tekitada nõme olukord, kus nii mõnigi blogija tunneb, et selline asi on eebaaus, ei olekski võinud nimekirja lihtsalt avalikuks teha?

“Mõnele blogijale” ei ole nimekirja saadetud – korraldajad omavahel on seda küsimust arutanud ja selle võimalikuks saamist organiseerinud. Žürii avalikustame me siis kui selleks on õige aeg. Ehk siis kui hakkab reaalne hääletamine, žüriikoosseis on 101% kindel jne.

Mis arvad, millest tuleneb see, et paljud ei pea EBA’t tõsiseltvõetavaks ürituseks? Mis selle mainekahju on teinud? Kas blogijad või on tegu ka korraldusliku poole vigadega?

Korraldusliku poole pealt on mul igati põhjust enda üle uhke olla – iga aastaga on paremaks läinud, ma olen katsetanud erinevaid kohti, õhtujuhte, ülesehitusi, erinevaid töötubasid, sel aastal Meet & Greet. Kui ei proovi, ei saagi teada, mis inimestele tegelikult meeldib jne.

Samas (tegelikult ju arusaadavalt) olen väga paljusid üritusega seotud asju liiga isiklikult võtnud ja see on inimestele jätnud mulje, et ma ei ole ettepanekutele avatud, vaid ajan ainult oma rida iseenda pärast. Mis ei ole muidugi tõsi. Ma võiksin siis teha marimelli pidu, marimelli auhindu vms, aga ma ei tee. Sel aastal on üritus kolinud ümber domeenile www.blogiauhinnad.ee.

Esimest korda ei ole ma sel aastal EBAt kajastanud oma blogis, et ürituse kajastamisel sammuke tagasi astuda, ja kui aus olla, annab see tunda. Registreerujaid on kordades vähem. Võimalik, et blogijad on harjunud saama infot mu blogist, mitte EBA ametlikest kanalitest. Pole parata – sel aastal siis nii. Aga ma ei ole kunagi tahtnud, et marimell=EBA, sest EBA on EBA, blogijatele mõeldud üritus. Mina ja minu blogi on minu isiklik teema.

Mille põhjal tekib valik, mis firma sponsoriseerib mis kategooriat? 

Esimesel aastal kahmasime Mallukaga kokku kõik oma koostööpartnerid ja palusime nad endale appi. Teisel aastal hakkasin valima, et kategooria sponsor oleks nö seotud, et kokandusblogi ei saaks tosse ja spordiblogija ei saaks kreemikooke, et kodublogija saaks ikkagi koduga seonduvat, mitte ilutooteid jne. Paljud sponsorid on jäänud aastast aastasse, sest neile meeldib EBA, aga igal aastal tuleb neid ka juurde. Pöördun ise, kui mõnel kategoorial on puudu, pöörduvad nemad kui soovivad osaleda.

Hetkel puudu olevad kategooriad: aasta uustulnukas (tahaks, et sponsor oleks ka uus, noor, alles alustav), kultuuriblogid (siin oleks loogiline valik kino, muusika, teater), loomeblogid (siia sobivad kõik loominguga tegelevad ettevõtted), rahva lemmikblogi (siin võiks olla midagi suurt, midagi lahedat, sest tegemist on ju rahva suurima lemmikuga!), samuti on puudu mõned žüriikategooriad, aga.. aega on veel kolm kuud ja kunagi pole keegi auhinnata jäänud 🙂

Mis on EBA põhiline missioon? Tunnustada blogijaid? Arendada blogijate kogukonda? Viia kokku blogijaid ja turundusinimesi? Kas EBA jääb alatiseks blogijate pärusmaaks või on plaanis, et kasvaks üleüldiseks sotsiaalmeedia sisuloojate autasustamiseks ning kaasaks ka Instagrami ja Youtube’i sisuloojad?

Esimesest aastast peale, oleme kasutanud sloganit “tunnustame parimaid”. Kuna algne idee oli tunnustada kirjutavaid blogijaid, siis vahepeal katsetasime ka YouTuberite, Instagrammerite ja muudel platvormidel blogivate sisu lisada, aga tegelikult olid nad vähemuses. Siis tekkis Playnupp ja otsustasin, et las neile jääb kogu sotsiaalmeedia ja EBAle kirjutavad blogijad. Sellepärast ka žürii sel aastal kaasatud sai.

Suures plaanis võiks ju EBA olla ikkagi blogijate kogukond, ühtehoidev ja mõnus punt, kes käiks korra aastas pidutsemas ja auhindu jagamas. Miks mitte paar korda aastas väiksemate ürituste raames koolitustel, workshoppidel jne. See oli plaanis juba ammu, aga tegelikult on kuidagi soiku jäänud. Teha näiteks talvepäevad, mis oleksid ühel päeval sisustatud koolituste ja töötubadega, mis lõppeks ühispeoga.

Kas eelmiste aastatega võrreldes olete sel korral teinud midagi lisaks, mis aitaks EBA muuta ürituseks, mis pakuks huvi suuremale inimgrupile kui kindlate blogide pidajad ja nende lugejaskond? Registreerimine on juba ammu avatud, kuid hetkel on üritusel väga vähe kajastust nii blogimaailmas kui ka meedias üldiselt?

Sel aastal on uue osana Meet & Greet, mis eeldatavasti toob kohale rohkem blogide jälgijaid, kes oma lemmikutega kohtuda tahaks, neilt ehk midagi küsida sooviks. Üldiselt on EBA olnud igal aastal tasuta üritus ja sisse on pääsenud kõik huvilised ja iga aastaga on ka publiku arv kasvanud. Eelmisel aastal ei mahtunud äragi 🙂

Minu meelest pole ükski aasta meedias enne EBA toimumist suurt midagi toimunud. Pressiteated on välja saadetud, need on avaldatud. Suurem huvi tekib ka ajakirjandusel alati siis kui kandideerimine on lõppenud ja hakkab hääletus (nt eelmise aasta Õhtulehe ankeedid), sel aastal on samuti plaanis Õhtulehega koostöös blogijaid rahvale tutvustada.

Ma arvan, et tunne, et EBA oli igal pool, oli suuresti tänu sellele, et ma sellest iganädalaselt blogisin ja vahekokkuvõtteid tegin. Siis jälle läks tuul keerlema ja tunduski, et muust ei räägitagi kui EBAst. Sel aastal olen madalat profiili lihtsalt hoidnud. Aga EBA ise saab olema suurem, ägedam ja vingem kui varem!

Kui Miiu aitab üritust korraldada, kas tema osalemine korraldajana on hea mõte? Kuuldavasti oli ka esimesel aastal olnud paljudel sellega probleem, et korraldajad ise osalesid?
Miiu on taustajõud, kellega ma lihtsalt arutan teatud küsimusi läbi, ta kobiseb ja kraaksub ja möliseb, aga ei otsusta midagi. Ma lihtsalt tunnen, et pean kelleltki nõu küsima ja Miiu on selleks ideaalne. Ta ei tea nö siseelu, kes täpselt kus mida.. Ta ongi sõna otsesesmõttes taustajõud, kellelt ma saan küsida, kui kahtlen, kas nii või naa jne.

6 thoughts on “Kas ka sel aastal tuleb EBA’l karta õhtujuhti, kellel taskud õelaid nalju täis?”

 1. Netist laenatud fotode juures peaks olema vähemalt viited, kust need võetud on. Fotosid ei saa niimoodi suvalt ja ilma loata kasutada – ka selle jaoks on reeglid. Pinterestis on samuti fotode algallikad olemas. Ei saa võtta mingi kunstniku illustratsiooni ja seda täiesti anonüümselt oma blogisse üles panna – see ei ole lubatud. Ühes postituses on Sul Tatiana Plovetskaya illustratsioon, aga ilma igasuguse vihjeta kunstitöö autorile ja foto algallikale. Nii ei tohi teha.

  1. Need on pildipanga pildid, mille kasutamiseks on mul õigus täiesti olemas. Ju on kunstnik enda pildi sinna müünud, mina ostan sealt õiguse ning võin ka kasutada, ekstra ei kasuta suvalisi pilte enda blogis…

 2. Eelmisest aastast jäi halb mekk suhu ja igaüks sai endale hääli juurde teha nii palju kui süda lustib.
  Ja häirib, et kokandus-ja terviseblogid ühes hunnikus on 🙂
  Sain eelmisel aastal järgi proovitud, sel aastal ei tunne enam suurt soovi seal osaleda. Aga ettevõtmine on siiski tore ja hea, et blogijatel on end võimalus kuskile üles anda.
  Seega, tubli Marimell!

 3. Kingitused blogijatele võiks just miskit muud olla, kui oma nänn, seda ju saavad enamus sponsoritelt nkn. Et teise kategooria nänn oleks ju palju huvitavam 🙂 jäi eelmine aasta kellegi kommentaar sel teemal meelde ja pean nõustuma 🙂 see võiks ju isegi loosiga olla, et mis kategooria auhinna keegi saab 🙂 oleks põnevust lõpuni 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *