Miks just koledad asjad peavad head meelde tuletama

ETV pealt tuli mõni päev tagasi miskisugune saade, mille peale ma ei ole varem kunagi sattunud, aga vot just sel korral sattusin. Kõrvu jäi kummitama saatest see, kuidas Maarja Kaplinski rääkis, et soovis astuda laulukooli, kuid millegi pärast ei võetud teda vastu. Hiljem selgus, et temasugust quasimodo‘t ei olevat üks inimene sinna soovinud..

Mind jäi kummitama, kuidas on võimalik, et üks täiskasvanud inimene ei suuda mõista, et seljaajusonga ja vesipeaga sündimine ei ole midagi, mille inimene ise valinud on? Ja seda, et see ei ole asi, mille kallal sellisel kujul sõna võtta?

Inimesed valivad ise omale laiskuse, igasuguse ebameeldiva käitumise, oma halvad iseloomujooned, oma nõmeduse, aga mitte seda, millisena nad nad siia ilma sünnivad.

Kui on vajadus, siis saadki inimesele ette heita tema laiskust, ebameeldivat käitumist, mõnda halba iseloomujoont, nõmedust ja kui ise nõme oled, siis ehk kellegi koledat soengut või kleitigi, aga kuidas sa heidad kellelegi ette seda, kuidas ta siia ilma sündinud on? Midagi, mille osas ta ei saa ise midagi muuta?

Igal juhul, sealt edasi jäin mõtlema, kui vähe ma oskan tegelikult hinnata seda, et olen siia ilma tervena sündinud ja siiani terve püsinud. Olen muudkui virisenud ja virisenud, igasuguste imeasjade üle, aga tegelikult peaksin ma lihtsalt õnnelik olema.

Ja oh ei, ma ei tulnud selle peale esimest korda. Olen varemgi sellele mõelnud, aga millegi pärast suudan selle tähtsa mõtte muudkui uuesti ja uuesti ära unustada..

Mul on vedanud, et ma ei ole pidanud elama läbi näiteks Lauren Wasseri saatust, kes kaotas tampooni kasutamise pärast oma jalad (siin videos ühe, hiljem mõlemad) –

Mul on vedanud, et mõned lisakilod ei ole mind voodisse aheldanud. Ma suudan ise liikuda, ma suudan inimväärselt elada –

Ma ei ole sündinud mõne nii omapärase haigusega, aga ometigi olen ma osadel hetkedel suutnud viriseda, et olen kole, mõttetu, paks, loll, saamatu ja nii edasi.. –

Neid lugusid on tuhandeid ja kuigi ma heameelega jagaks neid veel, sest kummalisel moel suudavad need olla motiveerivad (vähemalt minu jaoks), siis teisest küljest tekib mul jällegi väike südamevalu, et end teiste inimeste arvelt kuidagi paremini tunda ei ole just ka see kõige toredam mõte.

Küll aga, tahtsingi lihtsalt meelde tuletada, et ükskõik, mis elus ei juhtu, siis ALATI võiks olukord hullem olla. Alati võiksid olla vaesem, koledam, paksem, lollim, ühesõnaga, mis iganes, mille pärast meil kombeks tihtilugu viriseda on.

Õnn on osata olla õnnelik, lihtsate asjade üle rõõmu tunda. Õnn peitubki ju õnnelikkuses. Ja tegelikult ei ole selleks üldse palju vaja.

2 thoughts on “Miks just koledad asjad peavad head meelde tuletama”

    1. Tampooni kasutades tekkis toksilise šoki sündroom, enda sõnul vahetas ta regulaarselt tampooni, kõik nii nagu peab, aga nii ta läks. Tampoonide infolehel peaks see info vist isegi olemas olema, et võib tekkida TŠS, mis on eluohtlik, aga see tõenäosus ei ole väga suur, mispärast ei oska keegi seda karta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *